REKRUTACJA

ROK DLA NIEPODLEGŁEJ

INFORMACJE

PRZEDMIOTY

WALLBREAKER – Wymiana międzynarodowa tym razem w Warszawie …

Kolejna edycja wymiany między uczniami trzcianeckiego Liceum a młodzieżą z Gimnazjum w Lehrte (naszym mieście partnerskim) przebiegła pomyślnie. Zarówno polscy, jak i niemieccy uczniowie wzajemnie poznali swoje kultury i podszlifowali umiejętności w posługiwaniu się językami obcymi. Wymiana odbyła się w ramach projektu Wallbreaker wspartym przez Polsko-Niemiecką Współpracę Młodzieży.
Każdy polski uczestnik wymiany na początku minionego roku szkolnego był zobowiązany wypełnić kartę najważniejszymi informacjami i krótką notatką o sobie. Na tej podstawie dopasowywany był do niego uczeń z Niemiec. Po dobraniu się w pary uczniowie nawiązywali kontakt poprzez Internet. Około miesiąc później polska grupa udała się w podróż do Dolnej Saksonii, aby spędzić kilka dni ze swoimi „wymianowymi kompanami” i przekonać się, jak wygląda u nich szkoła i lekcje. Strona niemiecka zaplanowała wiele atrakcji, m. in. grę w muzeum klocków Playmobil i Escape Room w Hanowerze oraz zwiedzanie parku miniatur, i Filharmonii w Hamburgu. Uczniowie spotykali się również w czasie wolnym, co pomagało wszystkim w integracji.
Obie strony z utęsknieniem wyczekiwały kwietnia, w którym miał odbyć się wyjazd integracyjny na wyspę Uznam. Uczestnicy zwiedzili muzeum w Peenemünde, Świnoujście, cmentarz wojenny Golm, a także miasteczko Albeck. Dużo rozmawiano o wspólnej historii i o polityce Polski oraz Niemiec.
Finalnie, w czerwcu, polska strona ugościła niemiecką. Wszyscy uczestnicy spotkali się w Warszawie. Polacy oprowadzali Niemców po stolicy i opowiadali o zabytkach. Niemieccy goście spojrzeli na historię z perspektywy Polaków, będąc w Muzeum Powstania Warszawskiego. Zobaczyli również Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN. Ostatniego dnia pobytu w Warszawie uczniowie wzięli udział w grze miejskiej na Starówce zorganizowanej przez Muzeum Warszawy. Czekało na nich wiele łamigłówek i trudnych zadań, za to wiedza o Starym Rynku, jaką zdobyli, jest bezcenna.
Następnego dnia polscy uczniowie wraz ze swoimi niemieckimi partnerami powrócili do Trzcianki. Goście zobaczyli trzcianeckie muzeum i złożyli wizytę w Urzędzie Miasta. Mieli też okazję porozmawiać z panem burmistrzem.
Niemiecka młodzież miała specjalne lekcje języka polskiego i na oficjalnym zakończeniu wymiany dali godny podziwu popis swoich nowo nabytych umiejętności. Przedstawili scenki z życia codziennego Polaków. Nie zabrakło oczywiście znakomitych i wartościowych nagród i wyśmienitego poczęstunku, przygotowanego przez niektórych uczestników. Trzy pierwsze nagrody dla polskich uczestników - każda o wartości 500zł - zostały ufundowane przez Starostwo Powiatowe w Czarnkowie. Grupa niemiecka otrzymała książki do nauki języka polskiego z wydawnictwa Preston Publishing.
W dniu zakończenia roku szkolnego żegnano nie tylko sprawdziany i kartkówki, lecz także niemieckich gości. Przy ostatnich uściskach polały się łzy, bowiem podczas wymiany zawarto piękne przyjaźnie. Kto wie, może okażą się na tyle silne, że koledzy i koleżanki z obu krajów znów się spotkają?
Wymiana otrzymała dofinansowanie z Polsko-Niemieckiej Współpracy Młodzieży (PNWM), Starostwa Powiatu Czarnkowsko-Trzcianeckiego oraz Burmistrza Trzcianki. Dziękujemy również bardzo serdecznie za wsparcie pani Patrycji Willam oraz pani Iwonie Dzikiewicz, a pani Joannie Gorczyńskiej za opiekę w Warszawie.

2019-07-01
Maria Willam

Do wakacji:

18 dni

Galeria filmów

stat4u