MŁODZI OBYWATELE GŁOSUJĄ
W ramach lekcji historia i teraźniejszość, został w tym intensywnym przedwyborczym okresie, przeprowadzony mini-projekt edukacyjny, którego celem było zainteresowanie młodych obywateli bardzo ważnymi wydarzeniami w życiu Polski. We wszystkich klasach pierwszych i drugich przeprowadzone zostały lekcje wprowadzające w zasady i organizację wyborów parlamentarnych w Polsce, po czym młodzi, przyszli wyborcy, wzięli sprawy w swoje ręce.
W każdej klasie, która stała się swego rodzaju okręgiem wyborczym, zostało zaprezentowanych przez młodzież, sześć ogólnopolskich komitetów wyborczych, zgodnie z wylosowanymi przez nie numerami. Prezentacje miały bardzo różnorodny charakter : przypominały wiece, przemowy, ciekawe prezentacje multimedialne, przygotowano plakaty czy ulotki. Miały jednak jedną wspólną cechę – były autentyczne, pozytywne i nie obrażały niczyich poglądów, nie komentowały także prezentacji innych komitetów.
Po wysłuchaniu wystąpień, których czas był dla wszystkich jednakowy (4 minuty), następowało glosowanie zgodnie z zasadami demokracji. Każda klasa przygotowała według wspólnego wzorca karty do głosowania, urnę i protokół powyborczy. Przed oddaniem głosu jasno zostały określone zasady głosowania. Po podliczeniu głosów klasowe komisje wyborcze ogłaszały wyniki w danej klasie - okręgu wyborczym.
Oddane głosy i protokoły przechowywane są u nauczyciela przedmiotu, a zbiorcze wyniki zostały udostępnione w piątek 6.10 po godz.12, gdy w ostatnich klasach odbyły się prezentacje i symulacje wyborów parlamentarnych.
Młodzież oceniła ten projekt bardzo pozytywnie. Podeszła do niego różnorodnie, ale z odpowiedzialnością i z zaangażowaniem, a jednocześnie z młodzieńczą świeżością i humorem.
D. Barczak